14-16 Ocak 2021 / İstanbul Kongre Merkezi
Mobil Uygulama
English

Mobil Uygulamalar ile İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 11 Bilgi

27 Ağustos 2019, Salı

Akıllı telefonlar, taşınabilir olmalarının getirdiği avantajı güçlü donanım özellikleri ile perçinliyor. Cihazlar geliştikçe, kullanıcılara daha komplike ve isteklerini karşılama konusunda daha başarılı uygulamalar sunmak mümkün hale geliyor. Yalnız her yıl cirosu katlanarak artan bu dev boyutlu pazarda başarıyı yakalamak için kullanıcı davranışlarını bilmek gerekiyor. İşte size bu aşamada yol gösterecek ve mobil uygulamalar ile ilgili muhtemelen bilmediğiniz 11 bilgi.


1. Tüm Mobil Uygulamaların Yaklaşık %25’i Oyun Kategorisinde

Apple App Store’daki her 4 uygulamadan 1 tanesi oyun kategorisinde yer alıyor. Android için geliştirilen uygulamalar için de aynı oran söz konusu. %25’lik bu pay, ikinci sıradaki iş kategorisinin 2,5 katına denk geliyor.


2. Akıllı Telefon Kullanıcılarının %65’i Mobil Oyunlara İlgi Gösteriyor

Mobil uygulamaların yayınlanma sayısı yüksek olmasına rağmen akıllı telefon kullanıcılarının yalnızca %65’inin ilgisini çekiyor. Buna karşılık, kullanıcıların %90’ından fazlası akıllı cihazlarına mutlaka en az birer tane web tarayıcı ile alışveriş, arama, iletişim ve sosyal medya uygulaması yüklüyor.


3. Telefon Kullanım Süresinin %38’i Sosyal Ağ ve Müzik Uygulamalarına Ayrılıyor

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok zaman harcadıkları uygulama kategorisi olarak sosyal ağlar öne çıkıyor. Bireylerin bu tarz uygulamalara harcadıkları süre %20 oranında ölçümleniyor. Müzik uygulamaları ise %18’lik payla ikinci sırada bulunuyor.


4. Tüketicilerin %42’si Alışveriş İçin Uygulama Kullanmayı Tercih Ediyor

Çevrimiçi alışverişin popülaritesi her geçen gün daha da artıyor. Bunun bir sonucu olarak tüketicilerin %42’si, satın alma işlemini gerçekleştirmek için mobil uygulama kullanmayı tercih ediyor. Kullanıcıların bir kısmı ise alışverişlerini tamamladıktan sonra bu deneyimlerini arkadaşlarıyla paylaşmak adına iletişim ya da sosyal medya uygulamalarına yöneliyor.


5. Genç Yaştaki Bireyler Mobil Uygulamalara Daha Fazla Zaman Harcıyor

Demografik verilere göre yaş seviyesi azaldıkça mobil uygulamalarda geçirilen süre artıyor. 18-24 yaş arasındaki bireyler, akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamalara günde 3 saatten fazla zaman harcıyor. 55 yaş ve üstünde ise bu süre 2 saati bile bulmuyor.


6. Milenyum Kuşağı Yeni Uygulamaları Kullanmaya Daha Yatkın Oluyor

Milenyum kuşağı dâhilindeki her 3 bireyden ikisi, kullanmakta olduklarından daha iyi sonuçlar almak için fırsat buldukça yeni uygulamaları incelediklerini söylüyor. Buna karşılık 55 yaş ve üstü bireylerin dörtte üçü telefonlarındaki mevcut uygulamalardan memnun olduklarını belirtiyor.


7. Milenyum Kuşağı Mobil Uygulamalara Daha Fazla Para Harcıyor

Yine milenyum kuşağını merkezine alan araştırmalara göre 55 yaş ve üstü akıllı telefon kullanıcılarının yalnızca %3’ü, geçtiğimiz yıl 5 veya daha fazla uygulama satın almış. Hedef kitle içerisinde ise bu oran, %36’yı bulmuş. Hatta üçte biri her ay yeni bir uygulamaya para harcamış.


8. Milenyum Kuşağının %76’sı Uygulamalar Olmadan Telefonlarının İşlevsizleşeceğini Düşünüyor

Milenyum kuşağı ilgili bir diğer araştırma ise %76 kadarının herhangi bir uygulama yüklemedikleri takdirde akıllı telefonlarının işlevsiz cihazları andıracağını düşündüğünü gösteriyor. Bu kuşaktaki bireylerin %74’ü uygulamalarla sık sık ilgilenmedikleri takdirde sıkıldıklarını belirtiyor. Hatta sıkıldıkları zaman %63’ü rutin olarak bildirimleri kontrol etmeye başlıyor.


9. Kullanıcıların %40’a Yakını Sosyal Medya Uygulamalarını Sıkça Kullandıklarını Belirtiyor

Akıllı telefon kullanıcılarının %40’a yakını, sosyal medya uygulamalarını sıkla kullanıyor. Bu grubu %10’luk payla iletişim uygulamaları ve mobil oyunları tercih eden kullanıcılar geliyor. Yani özetle, dünya çapında bireylerin neredeyse yarısı, akıllı cihazlarını uygulamalar üzerinden aileleri ve arkadaşları ile iletişim kurmak amacıyla kullanıyor.


10. Milenyum Kuşağının %37’si Veri Kullanımını Seçimlerindeki Anahtar Faktör Olarak Görüyor

Veri kullanımının yüksek olup olmadığı, milenyum kuşağının %37’si için bir uygulamayı favorileri arasına almak konusunda en belirleyici faktörü oluşturuyor. Hatta bu duruma en iyi örnek olarak Pokemon Go gösteriliyor. Kısa sürede global anlamda bir fenomene dönüşen oyunun, yüksek veri tükettiği anlaşılınca popülaritesi bir anda düştü.


11.2020 Yılında Mobil Uygulama Gelirlerinin 300 Milyar Dolara Ulaşacağı Tahmin Ediliyor

Mobil internet kullanım oranı arttıkça uygulamalara ilgi de kayda değer oranda yükseliyor. Kullanıcı davranışları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen tahminlere göre 2020 yılında mobil uygulama gelirlerinin tüm dünyada 300 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu miktar, dört yıl öncesine göre %113’lük artış anlamına geliyor.

Bülten Aboneliği

En son haberleri almak için bültenimize abone olun!