14-16 Ocak 2021 / İstanbul Kongre Merkezi
Mobil Uygulama
English

Mobil Cihazların ve Mobil Uygulamaların Hayatımızdaki Yeri

26 Ağustos 2019, Pazartesi

Akıllı telefonların ve tabletlerin durdurulamaz yükselişi ile birlikte mobil uygulamaların yaşam biçimimize etkisi de giderek artıyor. Günlük işleri çok daha basite indirgeyen; bireylere istedikleri anda eğlenme, iletişim kurma ve alışveriş yapma fırsatı veren uygulamalar sayesinde günlük ihtiyaçlar, çok daha kolay biçimde giderilebiliyor. Üstelik tüm bunlara yoğunlaşırken eskisi gibi işinizi yarım bırakmanız ya da evinizdeki koltuğun rahatlığından vazgeçmeniz gerekmiyor.

Mobil Cihazlar ve Uygulamalar Yaşam Biçimimizi Nasıl Değiştirdi?

Bireylerin mobil uygulamaları günlük hayatın vazgeçilmez unsurları arasında görmeleri nedeniyle her geçen gün daha fazla seçenek sunuluyor. Uygulama marketleri aracılığıyla ihtiyaçlara yönelik bu seçeneklere kolayca ulaşılabiliyor. Yayınlanan uygulamalar, bazı alanlarda özellikle yoğunlaştığı dikkat çekiyor.

İletişim: Yapılan çalışmalar, global anlamda kullanıcıların neredeyse yarıya yakınının klasik iletişim yöntemlerini tercih etmediğini gösteriyor. Çünkü mobil cihazlar için üretilen uygulamalar sayesinde bireyler; günün her anında konumdan bağımsız olarak aileleri ve arkadaşları ile gerek yazılı gerekse de görsel iletişim kurabiliyor. Üstelik iletişim hâlinde kalmak için kullanıcıların yüklü bedeller ödemeleri gerekmiyor. Bu durum, şirketlere de maliyet avantajı sağlıyor. Çünkü farklı lokasyonlardaki çalışanlar, birbirleri ile diledikleri an görüşme yapabiliyor.

Alışveriş: Günümüzde her 10 bireyden 4’ü, alışveriş yapmak için mağaza ve alışveriş merkezlerinde dolaşmanın gereksiz olduğuna inanıyor. Çünkü alışveriş uygulamaları sayesinde aradıkları ürün hakkında evlerinde, iş yerlerinde veya yoldayken detaylı bilgi edinip satın alma işlemlerini güven içerisinde gerçekleştirebiliyorlar. Hem global hem de yerel e-ticaret firmalarını peşinden sürükleyen bu trend, mağazalardaki iş yükünün de ciddi oranda azalmasına ve "omni-channel marketing" gibi kapsamlı hizmet çeşitlerinin oluşmasına yardımcı oluyor.

Sağlıklı Yaşam: Sağlıklı yaşam konusundaki farkındalık, her geçen yıl daha geniş kitlelere yayılıyor. Dolayısıyla egzersiz ve fitness uygulamalarına yönelik ilgi de kayda değer oranda artıyor. Kişisel antrenör görevi üstlenen ve kişinin ihtiyaçlarına yönelik diyet programları sunabilen uygulamalar, kolay kullanım özellikleri ile dikkat çekiyor. Üstelik kullanıcılar, bu tarz uygulamaları akıllı saat gibi cihazlarla entegre edebiliyor. Kısacası, mobil cihazlar ve uygulamalar sayesinde sağlıklı yaşam, eskisi gibi bir lüks olmaktan çıkıp günlük hayatın vazgeçilmez parçalarından birine dönüşüyor.

Eğlence: Gelişen donanım özellikleri ile beraber mobil cihazlar, son yıllarda bireylere farklı türde eğlenceler sunabiliyor. Küçük yaş grupları, bu açıdan bakıldığında mobil oyunlara ağırlık veriyor. Üstelik oyunun rekabetçi yönü, oynanabilirliği ve grafik kalitesi yükseldikçe daha fazla para harcamaya meyilli oluyorlar. Orta yaştakiler ise film izleyip müzik dinleyebilecekleri ya da hobilerine yönelik uygulamaları kullanmayı tercih ediyor.

İş Hayatı: Mobil cihazların ve uygulamaların sundukları fırsatlardan yalnızca standart kullanıcılar yararlanmıyor. Cihazların giderek daha fazla işin altından kalkabilecek özelliklere sahip olması ve spesifik ihtiyaçlar doğrultusunda uygulama geliştirebilme esnekliği, iş hayatına da farklı bakış açıları getiriyor. Birçok firma, etkinlik yönetimi ve seyahat planlaması gibi ihtiyaçlarını mobil uygulamalar üzerinden giderebiliyor. Perakende sektöründe faaliyet gösteren markalar, ayrıca anlık bildirim özelliğinden yararlanıp potansiyel müşterilerine özel kampanyalar oluşturabiliyor.

Mobilefest ile İşinizi ve Yaşam Tarzınızı Geliştirecek Fırsatlarla Tanışın

ExpoHIS markasının “yeni nesil fuarcılık” yaklaşımı ile organize ettiği etkinliklerden biri olan Mobilefest, 21-24 Kasım tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlik vasıtasıyla teknoloji tutkunu bireylerin, yatırımcıların, bilişim profesyonellerinin ve genç girişimcilerin bir araya gelmesi planlanıyor. Bu sayede yeni fikirlerin tartışılması, iş hacminin genişletilmesi ve özellikle start-up firmaların öne çıkarılması amaçlanıyor.

2020 yılında dünya çapında 300 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşması beklenen mobil uygulamaları merkezine alan festival boyunca farklı tipte aktivitelerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Gerek uluslararası gerekse de yerel basının yoğun ilgisini çekecek bu aktivitelerde ister katılımcı isterseniz de ziyaretçi olarak yerinizi alıp kazançlı çıkabilirsiniz.

Halkla ilişkiler ve tanıtım açısından katılımcı firmalara organik fırsatlar sunmaya aday olan Mobilefest’in ilk günü, çok özel iş birliklerinin ortaya çıkmasını sağlayacak içeriği ile dikkat çekiyor. Halka kapalı şekilde gerçekleştirilecek VIP gününde üst düzey bürokratlar ile şirketlerin C düzey yöneticilerinin buluşması planlanıyor.

Bülten Aboneliği

En son haberleri almak için bültenimize abone olun!