14-16 Ocak 2021 / İstanbul Kongre Merkezi
Mobil Uygulama
English

Dünyadaki Mobil Gelişmeler

2 Eylül 2019, Pazartesi

İçinde bulunduğumuz dijital çağda her gün; hatta her saat yeni bir mobil gelişme yaşanıyor. Artık gündelik hayatın vazgeçilmezi olan mobil cihazlar ve bunlarla uyumlu olarak geliştirilen mobil uygulamaları takip etmek de bu noktada bir hayli önemli hâle geliyor. Uygulamaların güncellemeleri ve üzerlerinde yapılan çalışmalar, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya devam ederken, dünyadaki mobil gelişmeler ve yenilikler de gündemde kalmayı başarıyor. Son zamanlarda öne çıkan bazı mobil gelişmeler ise çokça merak ediliyor.

Blok Zinciri Teknolojisi

Günümüzün en önemli dijital gelişmelerinden biri olarak görülen Blok Zinciri Teknolojisi'nin (Blockchain), 2024 yılına kadar 20 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu öngörü, beraberinde bu teknolojinin mobil dünyada da yaygınlaşması fikrini getiriyor. Blok zinciri teknolojisine dayalı olan ve güvenli harcama yapmanızı sağlayan mobil uygulamaların dijital dünyaya büyük bir yenilik sunması bekleniyor. Bilgi ve verileri kopyalamadan sadece dağıtıma sunan Blockchain, güvenli yapısıyla yeni çağın en etkili teknolojilerden biri olarak görülüyor.

Mobil İletişimde 5G Hizmeti

Mobil iletişim için büyük bir adım olması beklenen 5G hizmeti, 318'i şehir olmak üzere dünyanın toplam 500 noktasında kullanılmaya başlanmış bulunuyor. Mevcut hücresel bağlantı sistemlerinden 1000 kat daha fazla mobil veriyi yönetmesi beklenen 5G ile birlikte verilerin iletilmesinin çok daha büyük bir hızla gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, bağlantılarda oluşan gecikmelerin azalması ve kapsama alanının da iyileştirilmesi, 5G'nin vaatleri arasında bulunuyor.

Bulut Tabanlı Depolama

Mobil uygulamaların sayısı artarken, bu uygulamaları ve dosyalarını saklamak da ayrı bir sorun hâline geliyor. Bulut tabanlı depolama sistemlerinin, bu sorunu çözmesi bekleniyor. Yeni teknolojiyle birlikte bulut tabanlı sistemlerde uygulamalarınızı ve içerdiği bilgileri saklayabiliyorsunuz. Böylece cihazınızda boş alan yaratmaya ihtiyaç duymadan tüm bilgilerinizi güvenli bir ortamda kullanma imkânına sahip oluyorsunuz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

AMP olarak kısaltılan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, İnternet sayfalarının performans ve yüklenme hızını incelemeye yardımcı olan bir yan uygulama olarak tanımlanıyor. Markaların web sitelerinin mobildeki hızlarını artıran bu sistem, mobil uygulamaların optimizasyonlarını da derecelendiriyor. Böylece standart yazılım yerine AMP ile oluşturulmuş mobil sayfaları çok daha yüksek hızda açabiliyor ve aradığınız sonuca kolayca ulaşabiliyorsunuz. AMP'nin Google ile olan ilişkisinin, uygulamanın bilinirliğini ve kullanımını artırması bekleniyor.

Sohbet Robotunun Etkisi

Chatbot olarak bilinen sohbet robotları, kullanıcı ve müşteri arasındaki etkileşimi artırmayı hedefleyen bilgisayar programları olarak öne çıkıyor. Mobil uygulamaların artmasıyla bu programlar da artık mobilde de kullanıcılarla iletişime geçiyor. Uygulamayı kullanmayı bırakan kullanıcılara ara ara hatırlatma gönderen sohbet robotları, böylece kullanıcıların ilgisini canlı tutmayı başarıyor.

Hazır Uygulamaların Yükselişi

Mobil aplikasyonlar günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olurken, bu kadar fazla aplikasyon için telefonunuzda yer bulmak, biraz zor olabiliyor. Bu durum, "instant app" denilen hazır uygulama sistemlerinin de yaygınlaşmasını sağlamış bulunuyor. Birkaç sene önce Android'in sunduğu bu sistem, denemek istediğiniz bir uygulamayı tamamen indirmeden sadece bir kısmını deneme fırsatı veren bir uygulama oluyor. İlk çıktığında belli başlı uygulamaların desteklediği Instant App, bugün artık çok fazla uygulamanın radarında. Verilere göre şu anda 500 milyondan fazla cihazda instant app kullanılıyor.

Akıllı Beacon Teknolojisi

Sıkça bahsi geçen Beacon teknolojisi de mobil kullanıcılara artık daha da yakınlaşıyor. Konum, alışkanlık ve davranışlara göre kullanıcıların mobil cihazlarına ulaşan Beacon teknolojisi, sunduğu veri paketi ile cihazdaki bazı uygulamaları tetikleyerek kullanıcıyla iletişime geçmeyi hedefliyor. Düşük enerji tüketen ve düşük maliyetli olan Beacon, hem Android hem de iOS uyumlu olmasıyla da kullanım alanını genişletiyor. 2018 yılında sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 4,5 milyon Beacon vericisinin bu teknolojiyi kullandığı bilinirken; önümüzdeki yıllarda bu sayının hızla artacağı öngörülüyor.

Bülten Aboneliği

En son haberleri almak için bültenimize abone olun!